Dátum: 2024 március 28. (csütörtök) | Gedeon, Johanna

hírek

A versenysport a komfortzónán kívül történik

A versenysport a komfortzónán kívül történik, ezt a játékosnak és az edzőnek egyaránt meg kell értenie. Az élsport a komfortzónán belül nem működik!
Ez alapelv. Nincs kilencvenöt százalék, a pályán minden maximális erőfeszítéssel kell, hogy történjen.

 

Fórián Zsolttal beszélgettünk, az UTE Labdarúgó Szakosztály Utánpótlás szakmai vezetőjével. 

Fórián Zsolt gyerekkora óta futballozott versenyszerűen, többször volt korosztályos válogatott. Pályafutását a DVSC kötelékeiben kezdte meg és sikerült bemutatkoznia az első csapatban is, mint NB1-es labdarúgó. Sajnos egy rossz egészségügyi diagnosztika miatt abba kellet hagynia a versenyszerű játékot. Ez sem ingatta meg azonban elhatározásában, hogy kitart a labdarúgás mellett – így lett edző. Tudatosan képezte magát, és 30 évesen már Kondás Elemér mellett a DVSC-nél az NB2-es csapat másodedzője lett, mely gárdát a későbbiekben vezetőedzőként is irányíthatta.

Ezután a DVSC U6-U13-ig terjedő korosztályainak utánpótlás szakmai vezetője lett, majd a GYŐRI ETO FC utánpótlás szakmai igazgatójaként végezte a munkáját. Ez idő alatt egy hónapra felkérték az ETO első csapatának a vezetőedzői pozíciójára ahol belekóstolhatott néhány mérkőzés elejéig az NB1-es felnőtt labdarúgásba is. Ma mégis azt mondja, hogy ami jelenleg számára igazi kihívás, az az utánpótlás nevelés. Erről kérdeztük, illetve arról, hogy kinevezése óta hogyan érzi magát itt az UTE-ban, és mik a célkitűzései. 

 

Hogyan érzed magad az UTE Labdarúgó szakosztályánál, mint szakmai vezető?

Négy hónapja vagyok az egyesületnél, és azt tudom mondani, hogy nagyon jól érzem magam. Támogató a vezetés, és az edzőkkel is megtaláltuk a közös hangnemet.  Magam is észrevettem, és többen mondták nekem, hogy van itt egy különleges atmoszféra, amit talán úgy lehetne mondani, hogy „UTE érzés”. Ez egyfajta erős kötelék az UTE irányában, családias a közeg az itt dolgozó edzők, a szakemberek és a játékosok között. Régebben is mondták, hogy létezik ez az „UTE érzés”, aki egyszer elkezd itt dolgozni érzi, hogy otthon van. Most már én is értem, hogy miről beszéltek a kollégák annak idején. 

Mit vár el tőled itt a szakmai stáb, mik az új irányelvek?

Az UTE erős tradíciókkal és szép eredményekkel rendelkező klub: fontos, hogy ezeket a tradíciókat megtartsuk, és ezekre építsünk. Emellett a fejlődés is nagyon fontos, és az, hogy nyitottak legyünk az újra, mert így tudunk versenyképesek maradni. A céljainkat úgy tudjuk elérni a játékos nevelésben, ha innovatívak vagyunk és beintegráljuk az új tudást. Ezért mindenféleképpen szeretnénk fejlődni, illetve megtalálni a tradíció és az innováció között a megfelelő arányokat tudatos, következetes munkával.

Milyen döntéseket hozott a stáb ennek érdekében?

Ha röviden szeretném összefoglalni, négy pillér van az utánpótlásban: a kiválasztás, a képzés, a versenyeztetés és az infrastruktúra. Mind a négy területen arra törekszünk, hogy folyamatosan fejlődjünk.  A kiválasztásnál fontosnak tartjuk, hogy megtaláljuk azokat a tehetséges játékosokat, akikben megfelelő potenciál rejlik az elit labdarúgáshoz. Mindenképpen kiemelt cél, hogy minél több játékosról legyen információnk és nyomon kövessük fejlődésüket, azaz egyetlen tehetség se vesszen el. Elsősorban itt Újpesten és a környező településeken szeretnénk e játékosokat megtalálni és az UTE kötelékébe hozni; de természetesen nem csak lokális, hanem regionális szinten is jelen vagyunk. 

Ebben az ügyben is történt előrelépés: ettől az évtől már 13 játékos megfigyelőt alkalmazunk. Nagy energiákat mozgósítunk, hogy megtaláljuk azokat, akik érdemesek rá, hogy az UTE-ban sportoljanak. Ez a kiválasztás, amiben úgy gondolom, most nagyot léptünk előre. Az infrastruktúrát nézve az utóbbi időben voltak, és jelenleg is folynak építkezések, felújítások. Műfüves pályák, konditermek állnak a rendelkezésünkre, amelyek nagyban segítik a szakmai munkát. A képzés területe összetettebb, erről szívesen beszélek majd bővebben egy másik riportban, mert e témában is határozott elképzeléseink van. Következetes munkával mindenféleképpen a minőségi képzés irányába szeretnénk elmozdulni. 

Jelenleg minden korosztályban legalább két edző foglalkozik a gyerekekkel, a legkisebbektől kezdve az idősebbekig, de van olyan korosztály is, ahol három. Különválasztottuk az A és a B kereteket. Az A-ba kerülnek a korábban érő típusok és a tehetségesebb játékosok, a B-be pedig azok, akik később érnek, esetleg kevésbé tehetségesek. Így mindenki a tudásszintjének megfelelő csapatban és a megfelelő képzésben részesülhet. Minden szekció, minden korosztály fontos nekünk: nem csak a nagyok, a kicsik is, mert tudjuk, hogy vannak időszakok, amikor nagyon érzékenyen kell figyelnünk egy adott korosztályon belül egy-egy területre a képzésben. Ezért az edzőkön túl vannak szekcióvezetőink: az U6-11-ig Moskovits Gábor, U12-13-ig Polyák Attila, U14-15-ig Szél József, U16-U19-ig pedig jómagam. Ez is azért lett így kialakítva, hogy sokkal koncentráltabban, több figyelmet tudjunk fordítani a játékosokra. Tudom, hogy egyszerre ötöt nem lehet előre lépni, de elindulunk ezen az úton, és nem fogunk letérni róla.

Bár az UTE-nak nagyon fontos a nevelés, hogy úgy kerüljenek ki innen a játékosok, hogy értékes emberekké váltak - hiszen a sport rengeteg értékkel tud felruházni –mégis, az elsődleges szempont a klub számára, hogy élsportolókat, él-labdarúgókat neveljünk az első csapatnak és természetesen a magyar futballnak. Az is fontos számunkra, hogy hozzá tudjunk járulni a magyar labdarúgás fellendüléséhez, és, hogy saját nevelésű minőségi játékosokkal teljenek meg a magyar klubok. Az előző években is több olyan játékos került ki az UTE utánpótlásából, akik jelenleg NB1-es klubokat erősítenek, mint például: Sallói Dániel (Újpest FC), Tóth Patrik (Újpest FC), Paulik Ádám (Újpest FC), Gubacsi Zoltán (Újpest FC), Banai Dávid (Újpest FC), Bősz Levente (Diósgyőr), Csicsvári Milán (Diósgyőr), Tóth Milán (MTK), Tóth Barna (Honvéd), Soós Dávid (Honvéd), Murka Benedek (Vasas).  Tavaly pedig három játékost is adott az UTE az U21-es válogatott keretnek:  Banai Dávidot, Tóth Barnát és Holdampf Gergőt. Ezt a tendenciát tovább szeretnénk erősíteni.

Kérdésedre válaszolva tehát: jól érzem magam a klubnál. Azokban a célkitűzésekben, amelyeket említettem, a klubvezetés rendkívül támogató. Jóleső érzés azt látni nap-mint-nap, hogy olyan újpesti kötődésű szakemberek dolgoznak itt, akik tovább tudják adni mindazt a tapasztalatot, amit megéltek, mint játékos és mint akár magyar válogatott. A szakmai stábot erősíti többek között Simek Péter, Györök Tamás, Erős Károly, Zámbó Sanyi bácsi, Juhász Péter, Tóth András. Ők vagy csapatedzők, vagy egyéni képzők; ők azok, akik az Újpestben megélt tapasztalataikat is át tudják adni a játékosoknak.  Mindemellett azonban keressük a fiatal, ambiciózus edzőket is, akik gondolkozásmódjukban is beilleszthetőek a UTE filozófiájába és képzési rendszerébe. 

Korábban Győrben és Debrecenben is hasonló pozíciót töltöttél be. Miért az UTE mellett döntöttél?

Amikor választás elé kerültem, szakmai szempontból is szimpatikusnak találtam ezt a klubbot, láttam benne a fejlődési lehetőségeket, valamint azt, hogy a vezetés és az önkormányzat is minden energiát megmozgat, hogy biztosítsák a folyamatos előrelépést. Nekem is ez az egyik legfőbb célom, olyan utánpótlásképzésben részt venni, amiben látványos eredményeket tudunk felmutatni. Az UTE az a hely, ahol otthon is érzem magam, és azt gondolom, hogy kitartó, következetes munkával komoly eredményeket fogunk elérni.

Magad is tartasz edzéseket. Hogy látod, milyen szellemiségben játszanak és vesznek részt a srácok az edzéseken?

Nagyon sok játékoson látszik, hogy küzd, mert ő labdarúgó akar lenni. Azt azonban tudomásul kell venni, hogy a verseny a komfortzónán kívül történik, ezt a játékosnak és az edzőnek egyaránt meg kell értenie. Az élsport a komfortzónán belül nem működik! Ez alapelv. Azt várom el az edzőktől, hogy ők ezt követeljék a játékosoktól. Nincs kilencvenöt százalék, a pályán minden maximális erőfeszítéssel kell, hogy történjen.

 

 

 

UTE/BG

Sportolj velünk az UTE szakosztályaiban!

UTE az utánpótlásért alapítvány - 1%

Mi az, amivel megőrizheted a gyermekeid egészségét?
Mi az, amivel segítheted olimpikonjaink felkészülését?
Mi az, amivel segítheted kedvenc klubodat?
Mi az, amit igyen adhatsz tavalyról?

UTE az utánpótlásért Adószám: 18165159-1-41